موسسه آموزشی و کنکوری لیموترش

آخرین مطالب

شیمی کنکور ۱۴۰۰

شیمی کنکور ۱۴۰۰ و طراحی سوال و جزوه آزمون های آنلاین برای آن یکی از هدف های مهم گروه آموزشی لیموترش در سال جدید تحصیلی است، درس شیمی از درس‌های مهم و تخصصی برای دو رشته ریاضی و تجربی می باشد، برای همه داوطلبان کنکور مهم است که بتوانند درصد خوبی را در آزمون شیمی کنکور کسب کنند.

همه چیز درباره شیمی کنکور پیش رو 

با توجه به سوالات طرح شده سال‌های پیش، میزان سختی سوالات روندی صعودی دارد. طبق آمارهای سازمان سنجش در سال‌های اخیر درصد بسیار کمی از داوطلبین توانسته‌اند شیمی کنکور را بالای ۵۰ درصد جواب درست دهند؛ برای اینکه بتوانید در کنکور شیمی را درصد خوبی پاسخ دهید باید علاوه بر استفاده از کتاب‌های کمک درسی و تست، از روش‌های مناسب تست زنی و آزمون شیمی و آزمون آنلاین شیمی آموزشگاه‌های معتبر استفاده کنید.

 نحوه مناسب مطالعه شیمی برای آزمون شیمی کنکور

 • در اولین قدم باید متن کتاب را کامل و جامع مطالعه کنید.
 • پس از آن جزوه معلم‌تان را مطالعه کنید. یادتان باشد پس از کلاس درس مروری روی جزوه حتما داشته باشید.
 • سپس تست آموزشی مرتبط با مبحث تدریس شده را بزنید. تست‌های اول را بصورت آموزشی بزنید و آن‌ها را بررسی کنید و به رفع اشکال بپردازید. سپس در روزهای بعد یا هفته بعد تعدادی تست را بزنید .
 • سعی کنید مطابق با برنامه‌های آزمون‌های آزمایشی شیمی پیش بروید.

ساعت مطالعه مناسب شیمی کنکور چقدر است؟

برای رسیدن به  نتیجه مطلوب باید هم به کیفیت و هم کمیت میزان مطالعه اهمیت دهید، اگر ساعات زیادی مطالعه کنید ولی تمرکز درست نداشته باشید و مطالب کمی را درک کرده باشید، به هیچ وجه خوب نیست و از طرف دیگر اگر شیمی کنکور را بطور درست مطالعه کنید ولی میزان ساعات مطالعه کم باشد هیچ تاثیری در بهبود درصد شما ندارد. مطالعه شیمی برای کنکور باید متناسب با ضریبش باشد. بطور متوسط شما باید برای مطالعه شیمی کنکور در هفته حداقل ۲۰ درصد از ساعت مطالعه خود را به شیمی  اختصاص دهید.

مطالعه مطالب شیمی با توجه به نوع مطلب مثل مسائل محاسباتی، حفظی بودن، مفهومی-تحلیلی، جدول تناوبی و فصل‌های مهم متفاوت است.

کسب مهارت در آزمون شیمی کنکور ۱۴۰۰

 • مسائل محاسباتی شیمی کنکور: حدود ۳۰ درصد سوالات شیمی کنکور محاسباتی است، مثل مباحث ترمودینامیک، استوکیومتری، تعادل و اسید و باز. پاسخ دهی به این دسته از سوالات وقت گیر است. برای ذخیره کردن زمان در این بخش باید از قبل بسیار تست بزنید و با مدل سوالات آشنایی کامل پیدا کنید. برای حل اکثر سوالات محاسباتی احتیاج دارید تا معادلات را بنویسید و موازنه نمایید. در نتیجه به هیچ عنوان این بخش از مطالب را حذف نکنید، دسته ای واکنش‌ها حفظی هستند، مانند واکنش‌های قاعده دار نیستند و باید با مرور زمان آن‌ها را به خاطر بسپارید. واکنش‌های قاعده دار مثل: معادله واکنش سوختن، اکسایش، ترکیب و تجزیه، جابجایی یگانه و دوگانه.
 • سوالات حفظی: بخشی از مطالب کتاب مثل خواص عناصر، نظریه‌ها و … حفظی هستند و برای پاسخ دهی به سوالات مرتبط با این بخش‌ها باید مطالب آن‌ها را حفظ باشید. برای حفظ کردن این دسته از مطالب باید بطور مستمر و به مرور آزمون‌ شیمی را تست بزنید و از مطالب خلاصه برداری کنید. خلاصه نویسی برای مرور سریع مطالب بسیار مفید است.
 • سوالات تحلیلی مفهومی شیمی کنکور: مسائلی مثل تجزیه و ترکیب، سوختن و اکسایش و پرشدن اوربیتال‌ها سوالاتی مفهومی تحلیلی هستند. این سوالات جنبه حفظی یا محاسباتی ندارند. نمودارها و شکل‌های کتاب بسیار مهم هستند و از آ‌ن‌ها سوالاتی در کنکور خواهد آمد.
 • جدول تناوبی: جدول تناوبی حکم حروف الفبا را برای شیمی دارد. جدول تناوبی برای درس شیمی بسیار مهم است و باید تعدادی از جزئیات عناصر مهم را بلد باشید. برای به خاطر سپردن این اطلاعات می‌توانید یک جدول تناوبی تهیه کنید و روزانه آن را مرور کنید. برای حفظ کردن هرچه آسان تر اتم‌ها و عناصر می‌توانید جدول را کد گذاری کنید. عناصر دوره چهارم جدول (عناصر دارای عدد اتمی بین ۱۹ تا ۳۶ ) جزو عناصر مهم و پر سوال آزمون کنکور شیمی هستند.

جدول تناوبی

 • مهم‌ترین فصل‌های آزمون شیمی کنکور: مباحثی مثل مسائل استوکیومتری، اسید و باز، ساختار لوییس و ترکیبات کوالانسی از مسائل مهم و سخت شیمی کنکور هستند. برای حل این دسته از سوالات احتیاج به دقت و زمان بیشتری دارید. بطور معمول از هر فصل درس شیمی در کنکور ۲ الی ۳ سوال از این دسته مسائل طرح شده است.

چطور در کنکور ۱۴۰۰ شیمی را ۱۰۰ بزنیم؟

مرور مداوم با برنامه ریزی دقیق ، اولین کار برای این است که شیمی کنکور را ۱۰۰ بزنید زیرا؛ شیمی یک درس وقت گیر با مطالبی سنگین است و باید در بازه‌ای طولانی به مطالعه آن بپردازید. برای مثال اگر بخواهید خواندن شیمی را از مهر ماه آغاز کنید باید حداقل هفته ای ۶ ساعت به مطالعه شیمی بپردازید. مباحثی که نیاز به حل تمرین دارد را باید تا اسفند ۲ الی ۳ نوبت تست بزنید تا مطالب کاملا در حافظه تان ثبت شود.

بخش‌ها و مطالبی را که سخت هستند به ماه‌های آخر واگذار نکنید و از همان ابتدا آن‌ها را مطالعه کنید، بطور میانگین برای پاسخ دهی به هر سوال در آزمون شیمی کنکور فقط ۱ دقیقه زمان خواهید داشت، در نتیجه زمان خود را مدیریت کنید، خواندن جزوات زیست شناسی و شیمی لیموترش شما را در افزایش مهارت تست زنی کمک خواهد کرد.

چطور در کنکور 1400 شیمی را 100 بزنیم؟

آموزش ویژه شیمی کنکور

برای مدیریت هرچه بهتر زمان، در ابتدا به سوالات حفظی و آسان‌ تر پاسخ دهید؛ در کنار سوالاتی که وقت گیر و سخت هستند و سوالاتی که بلد نیستید علامت بگذارید. می‌توانید برای سوالات وقت گیر از علامت ضربدر و برای سوالاتی که بلد نیستید از علامت منفی استفاده کنید. با این روش سوالاتی که آسان‌تر هستند مشخص می‌شوند و می‌توانید زمان بیشتری را ذخیره کنید.

 • برای حل مسئله‌های آزمون شیمی کنکور اصلا از ماشین حساب استفاده نکنید تا کم کم سرعت عمل‌تان در محاسبه بالا برود.
 • از فصل ترمودینامیک در سال‌های اخیر تست‌های بیشتری طرح شده پس حتما این فصل را مطالعه کنید.
 • مباحث ترمودینامیک ، اسید و باز، شیمی آلی و الکتروشیمی دارای نکات ریزی است که باید با دقت مطالعه کنید.

تیپ سوالات آزمون شیمی کنکور ۱۴۰۰

انواع سوالات آزمون شیمی کنکور حدودا به ۶ دسته تقسیم می‌شوند :

تیپ سوالات آزمون شیمی کنکور

 • سوالات درک مطلبی : تعداد این سوالات میانگین ۷ سوال است و سوالاتی هستند که تمامی گزینه‌ها به یک موضوع مشخص از یک فصل می‌پردازند.
 • سوالات ترکیبی : این دسته از سوالات که معمولا ۹ سوال است ، به موضوعات مختلفی از فصل‌های مختلف اشاره می‌کند و برای پاسخ دادن به این سوالات باید به تمامی مطالب کتاب مسلط باشید.
 • سوالات مربوط به نمودارها و اشکال : تعداد این سوالات میانگین ۴ سوال است. در این مدل سوالات شکل یا نموداری از کتاب آورده شده که در مورد آن پرسش می‌شود.
 • سوالات واکنشی : در این سوالات معادله واکنش داده نمی‌شود و برای پاسخ دهی به سوالات باید در ابتدا معادله را بنویسید. حدودا در ۱۴ سوال کنکور شیمی برای جواب دادن به سوال باید اول معادله آن‌ها را بتوانید بنویسید . اگر در نوشتن معادلات واکنش شیمیایی تسلط کافی داشته باشید، درصد خوبی کسب خواهید کرد.
 • سوالات که بصورت جای خالی هستند: تعداد این سوالات معمولا ۴ سوال است و سوال با چندین جای خالی مطرح شده و باید با استفاده از گزینه‌های موجود پاسخ درست را انتخاب کنید.
 • سوالات محاسباتی: در کنکور سال‌های گذشته تعداد سوالات محاسباتی میانگین بین ۱۶ سوال بوده است. این دسته از سوالات زمان‌بر هستند. برای سرعت در حل اینگونه سوالات باید در انجام اعمال محاسباتی سرعت عمل داشته باشید. سوالات محاسباتی به ۳ سطح دسته بندی می‌شوند:
 1. سوالات محاسباتی ساده : میانگین تعداد این دسته سوالات ۶ است و فقط یک مورد قابل محاسبه دارد.
 2. سوالات محاساباتی ترکیبی: در این مدل سوالات که تعداد آن‌ها معمولا ۸ سوال است ، دو یا چند مورد محاسباتی از چند فصل مطرح می‌شود.
 3. سوالات محاسباتی خلاقانه: اینگونه سوالات مفهومی هستند و حالت های خاص یک مسئله را دربر می‌گیرد و بین ۳ تا ۵ سوال را شامل می‌شود و این سوالات معمولا به نسبت سخت هستند و تعداد کمی از داوطلبان می‌توانند به آن‌ها پاسخ دهند.

در انتها برای شرکت در آزمون های آنلاین زیست و شیمی لیموترش و خرید جزوات شیمی، میتوانید از فروشگاه سایت دیدن فرمایید و دیدگاه ها و پیشنهادات خود را در این بخش برای ما ارسال نمایید و پاسخ خود را دریافت نمایید.

021-91013252پشتیبانی در تلگرام

نظرات
 • لیلا افشار مهر ۵, ۱۳۹۹ ۳:۴۲ ب٫ظ

  ثبت نام کردن آزمون های شیمی این سال رو
  امیدوارم همونطور که تعریفشو شنیدم خوب باشند

  پاسخ
ارسال یک نظر

تخفیف های پاییزه ویژه لیموترشفرصت باقی مانده: 20 روز
+ +